Bez stylů   Se styly

Vítejte v Hlupíně!

Naše obec leží v malebném podhůří Šumavy, svým osobitým charakterem je příjemným domovem trvale žijících občanů i zamilovaným místem chalupářů,chatařů a turistů. Přes obec vede silnice s hladkým povrchem, je vyhledávána cyklisty a bruslaři. Obec leží v klidné oblasti nedaleko od silnice Strakonice - Horažďovice - Klatovy, nedaleko levého břehu zlatonosné Otavy. Obec patří do okresu Strakonice, do Jihočeského kraje, ale na hranici Plzeňského kraje je to coby kamenem dohodil a zbytek popoběhl. Obec se nachází v nadmořské výšce kolem 465 m.


První písemná zmínka o obci Hlupín je z roku 1382. Majitelem byl Martin z Mladíkovic a Hlupína. Lze předpokládat, že již několik staletí předtím zde žili zemědělci, řemeslníci, možná i obchodníci se solí.


V Hlupíně se dochoval kamenný pomníček srdcovitého tvaru na památku smrti francouzského důstojníka z války o rakouské dědictví (1741-1742). Nachází se vedle kapličky před obecním úřadem. V roce 1923 při stavbě silnice do Zadních Zborovic se našly kosterní pozůstatky 28 francouzských vojáků, byl postaven pomníček u kapličky. Kaplička svaté Anny Samodruhé byla postavena v roce 1832.


Náves dále zdobí pěkná kaplička se slunečními hodinami ve štítu. Byla postavena v roce 1819, za rychtáře Jana Bryndy z č. 3, v roce 1839 byl zakoupen zvon, věžičku v barokním stylu získala v roce 1843.


Asi 2,5 km západně, na hranici Jihočeského a Plzeňského kraje, uvidíme vysoký kamenný sloup zvaný „Ecce Homo“. Ve výše uvedené válce (1742) se tu prý utopili v Březovém potoce tři francouzští vojáci i s koňmi.


V obci žije trvale 98 občanů, několik stavení je využíváno pro rekreaci. Více informací o obci se dozvíte na stránce Historie a památky obce a na dalších stránkách.

Srdečně vás zveme k prohlídce našich stránek i k osobní návštěvě obce!